Spss Güvenilirlik Analizi Resimli Anlatım

Merhaba arkadaşlar önceki konumuzda Spss de yüzde analizi yapma’yı anlatmıştık. Bu konumuzda ise Spss de güvenilirlik analizi yapma’yı ve Güvenilirlik analizi yorumlamayı göstereceğim.

Önceki konumuzda da belirttiğim gibi analizi yapmak için programa anket sorularını daha önceden tanımlamış olmalısınız. Daha sonra da tanımlanan sorular aracılığıyla programa verileri girmek gerekiyor.

Tüm bunlar yapılmış ve program analiz yapmaya hazır ise aşağıda göstereceğim resimli anlatımı takip ediniz.  spssogreniyorum.com

Güvenilirlik, tutarlılıktır, kararlılıktır ve aksi ise tüm bilimsel çalışmalarda meydana gelebilecek teknik bir sorundur. Ölçülen veriler tesadüfi yanılgılardan ayıklanmış olmalıdır. Güvenilirlik analizi verilen cevapların tutarlılığını ortaya koyar ve yapılan araştırmalarda, aynı yollardan gidip aynı sonuçların alınabilmesi beklenir.

– Güvenilirlik analizi sadece ölçek ifadeleri için kullanılır.

Cronbach’s Alpha Sayısına göre güvenilirlik analizi

Cronbach’s Alpha sayısı 0.7’den yani %70’den büyük ise analizi güvenilir olarak yorumlayabiliriz. 1’e yaklaştıkça güvenilirliğin yükseldiği kabul edilir…

Bu kısa bilgilerden sonra resimli anlatımlara geçebiliriz.  spssogreniyorum.com

 

spss güvenilirlik analizi
Görsel 1

Görsel 1 de gösterdiğim üzere; Analyze – Scale – Realiability Analysis şeklinde ilerliyoruz.

 

Görsel 2
Görsel 2

Daha sonra Görsel 2’de gösterdiğim gibi 1. adımda güvenilirliğini hesaplayacağımız soruları seçip 2. adımı uyguluyoruz ve bu sayede o sorular karşı tarafa geçiyor. Ardından 3. adımı uyguluyoruz yani ok’a tıklıyoruz.

 

Son olarak karşımıza şöyle bir pencere gelecek;

Reliability Statistics

 

Cronbach’s Alpha N of Items
,918 20

0,918 çıkmış yani güvenilirliğimiz 1 e yakın olduğu için oldukça yüksek.

 

Güvenilirlik analizinin yorumlanması

Yorum: Oran 0.70 – 1 arasındaysa güvenilirliği yeterlidir. Tablolardaki ortalamalar 1’e çok yakın olduğundan güvenilirliği yüksek diyebiliriz.

 

Anlatım spssogreniyorum.com’a aittir.

Yorumlarınız bizim için önemlidir.

Saygılarımla…

3 yorum

  1. Merhabalar; Paylaşımınız için teşekkür ederim gerçekten faydalı bir paylaşım. Benim sorum mesela analiz sonucunda güvenilirlilik düşük çıktı. Bunu yükseltmek için ne yapabiliriz?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*