Ahmet Sedef SPSS Anlatımı

Yazı Ahmet SEDEF’e aittir sitesi aşağıda kaynak olarak verilmiştir.

Biz istatistikçiler hep elimizdeki hazır veriyi analiz etmeyi öğrendik. Peki her zaman elimizin altında hazır veri olacak mı? Tabi ki hayır. Ya araştırma yaparız veriyi sahadan toplarız. Ya da hazır olan veri kaynaklarını kullanırız. Bu yazımda bizlerin çok sık kullandığı programlardan olan SPSS de bir veri tabanından basit şekilde veri nasıl alınır onu anlatacağım.

SPSS i açalım. (Ben SPSS’in 18. Sürümünü kullanıyorum. Sizdeki sürümler farklı olsa da menü içerikleri aynı kalacaktır. ) File menüsünden Open Database ve alt menüden de  New Query i tıklayalım.

Ekrana işletim sistemi veri kaynaklarından olan ODBC veri kaynakları listesi gelecektir. İsterseniz buradan yeni bir veri kaynağını Add ODBC Data Source butonuna tıklayarak ekleyebilirsiniz. Böyle bir şey yapmak isterseniz sizi buraya alalım. Mevcut kaynaklardan birini seçelim  ve next butonu tıklayalım.

Ekrana veri tabanındaki veri kaynaklarımız gelecektir. Ben sadece veri tabanındaki tablolardan veri alacağım için aşağıdaki pencerede görünen seçeneklerden sadece tables i seçiyorum. Diğer seçenleri arasında oluşturulan views ve synonyms lar ve sistem tabloları bulunmaktadır. Oracle nın örnek HR şemasının altında bulunan tablolardan verileri çekeğimiz için alttaki pencereden ilgili pencereleri göstermekteyim.

Hangi tablodan hangi kolonu alacağımızı ise şema altındaki tabloların sol tarafındaki artı işaretlerini tıklayarak tablo kolonlarını seçebiliriz.

Sonraki gelen ekranda ise tablolar arasındaki ilişkilerin nasıl alacağını ve hangi tabloda hangi alanların birleştirilmesini belirteceğiz. Sizlere önerim ekranın sağ alt tarafında bulunan Auto Join Table seçeneğini kaldırmanızdır. Bu seçenek az sayıdaki tabloda az sayıda alanlarla çalışırken işleri kolaylaştırır fakat çok sayıda tablo ve alan olduğunda ise otomatik olarak tabloları birbirleri ile ilişkilendireceğinden hatalı sonuçlara neden olabilir. Bu ekranda ayrıca tablo aralarındaki ilişkilerin nasıl olacağı yani; natürel mi? Left join mi ? right join mi? Olacağını seçmemize imkanda sağlar. Benim ekranımda left join seçilse de tablo aralarındaki ilişki natürel joindir sadece ekranda öyle kalmıştır. (Kafa karıştırmasın)

Sonraki ekranda ise veri tabanı fonksiyonlarını kullanarak çektiğimiz alanların üzerinde değişikliğe gidebiliriz. Ben işlemin basit olması herhangi bir fonksiyon kullanmadım.  SPSS bize veri çekerken örnekleme yapmamızı da imkan sağlamaktadır. Yukarıdaki pencerede Random Sample Case kutucuğundaki işaretlersek veritabanındanki veri kaynağı anakütle gibi kabul edilip örneklem çekilecektir. Sample Method ile örnekleme yöntemini seçiyoruz. Sample size ile de örneklem hacmini seçmekteyiz. Benim örneğimde örnekleme kullanılmayılmayacaktır.

Gelen ekranda SPSS de kullanılacak değişken isimleri ve tipleri seçiyoruz.  Eğer gerekli ise tekrardan kodlanmalarını seçebiliriz.

Ekrana gelen pencerede SQL sorgu cümleciği ve bu sorgunun SPSS dosya formatlarından olan spq uzantılı SPSS query dosyası olarak kayıt seçenekleri bulunmaktadır. Buraya kadar gelen aşamayı spq uzantılı SPSS query dosyası olarak kayıt edersek bu dosyayı SPSS de çalıştırdığımızda önceki adımlara giderek gerekli düzenlemeleri yapmak avantajımız olacaktır. Bu pencereden Finish butonunu tıklayarak işlemi bitiriyoruz.

Veri tabanından aldığımız veriler SPSS de 🙂

Kaynak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*